Příběh, který voní kávou

Kávu AGAPÉ tvoří parta přátel z České republiky, Slovenska
a z vesnice Kiyebe v africkém státě Uganda.

Kdo jsme

Jsme skupina lidí, které spojuje přátelství, společné hodnoty, nadšení pomáhat v misiích a snad také schopnost zapojit pro dobrou věc své okolí. Jádrem projektu  jsou manželé Luboš a Markéta Fronkovi, Martin a Lucka Hubeňákovi, dále dva katoličtí kněží – Milan Polák, který působí na Slovensku a John Sunday z Ugandy.

Jak to všechno začalo

Příběh začal v roce 2013, kdy se Luboš zúčastnil jako dobrovolník misijní cesty do Ugandy s organizací Papežská misijní díla. Na pár týdnů se stal jeho domovem St. Paul´s Seminary Kyniamasika. Poznávání lidí v této africké zemi a také život seminaristů byly pro něj zážitkem a impulzem do dalších let.

Setkání s Johnem Sundayem

Z mnoha setkání a nových přátelství vzniklo jedno velmi silné, které přetrvává dodnes. A dokonce nese své ovoce. Je to přátelství s knězem Johnem, tehdejším studentem kněžského semináře. Krátce po ukončení teologických studií byl John svými představenými poslán udělat doktorát práv do Evropy, na univerzitu v Římě. Díky tomu bylo možné zařídit, aby mohl John trávit své volno u Luboše a Markéty. John se stal členem jejich rodiny.

Naše příběhy se proplétají

Tady již do celého příběhu vstupuje Martin, zkušený manažer, s manželkou Luckou a kněz Milan Polák, farář z Lubošovy rodné Nitry. Při dlouhých a zajímavých rozhovorech jsme často hovořili o životě v Ugandě a možnostech podpory tamních lidí.

Lidé v Ugandě žijí v podmínkách, které jsou pro nás Evropany nepředstavitelné. Nemají elektřinu, pro vodu musí mnoho kilometrů pěšky, nemají léky a pouze velmi skromné jídlo. Přístup ke vzdělání je složitý. Placenou práci většinou nemají a živí se především tím, co se jim podaří vypěstovat na malých políčkách.

Pomáháme rodinám v Africe

Ze slov se staly činy a tak jsme začali posílat peníze na různé menší projekty na podporu života lidí z Johnovy rodné vesničky Kiyebe. Měli jsme radost, když se podařilo vybudovat nádrž na dešťovou vodu, potom malou včelařskou stanici. Nebo když jsme viděli vysvědčení dětí, kterým přispíváme na studium. Postupem času přišel Martin s tím, že bychom měli vymyslet plán, jak udržitelným způsobem zajistit lidem stálou práci. Podpořit start a rozvoj podnikání. Jedním z hlavních vývozních komodit Ugandy je káva. Proto jsme se o ni začali více zajímat. Velkým hnacím motorem se pro nás stal kněz Milan Polák, který nás nenechá o dobrých věcech pouze snít, ale povzbuzuje nás je také dotahovat dále…

Sunday Beans - John Sunday Vianney

John Sunday

Jmenuji se John Sunday. Pocházím z vesnice Kiyebe v Ugandě, z velice skromných poměrů. Jako jediný z pěti sourozenců a jeden z mála místních jsem měl to štěstí a získal dobré vzdělání. Nejprve v Africe, později v Evropě.

Život v Ugandě není jednoduchý. Lidem v mé rodné vesnici chybí základní potřeby pro život.

Přeji si životní podmínky v Kiyebe zlepšovat. Budujeme proto s mými přáteli z Čech a Slovenska novou kávovou plantáž přímo ve vesnici Kiyebe.

Podpořte budování nové plantáže nákupem kávy AGAPÉ i vy.

Luboš & Markéta
Fronkovi

Martin & Lucie
Hubeňákovi

Milan
Polák

KIYEBE, horská vesnička v rovníkové Africe

Kiyebe je malá ugandská vesnička vysoko v horách, poblíž města Kabale. Ověřili jsme si, že podmínky pro pěstování kávy jsou v této oblasti velmi dobré. Tamní půda je lávového původu, v nadmořské výšce kolem 1.800 m, to přímo vybízí k pěstování kvalitní arabiky.

Kávová plantáž - nápad, jak pomáhat lidem jinak

Šli jsme za svým cílem a koncem roku jsme společně zafinancovali nákup pěti hektarů zemědělské půdy. John založil v Kiyebe komunitní společnost, která má za cíl ze svých hospodářských výsledků podporovat rozvoj komunity. Tato komunitní společnost je vlastníkem plantáže.

Začali jsme z našich úspor  lidem platit mzdu, jelikož nemohou čekat 4 roky na vlastní úrodu. Peníze potřebují pro své rodiny již dnes. V září 2019 místní zemědělci pod vedením předáka Papiuse, Johnova bratra, vysadili 2.700 kávovníkových keříků.Dnes už to již můžeme hrdě nazvat kávovou plantáží, o kterou naši přátelé z Kiyebe  dobře pečují.

Naše soukromé rozpočty by však na další rozvoj nestačily. Proto jsme se rozhodli založit malou firmu Sunday Beans s.r.o.,  kde jsme v rámci svého volného času prodávali kávu a z toho platili v Ugandě vše potřebné. Po dvou letech jsme zjistili, že chceme každý dělat věci trochu jinak, i když stále pro společný cíl. A tak manželé Fronkovi s knězem Milanem Polákem  založili v Litoměřicích společnost KABALE s.r.o.  a manželé Hubeňákovi v Novém Jičíně zase TOMAVIZI s.r.o., které prodejem kávy podporují společný ugandský projekt.

Staňte se součástí našeho příběhu

Bude trvat zhruba čtyři roky, než naši přátelé v Ugandě sklidí první úrodu. Je před námi ještě dlouhá cesta. Určitě nebude jednoduchá. Už teď tušíme, že bude krásná, poučná a vzájemně nás obohatí. Káva není v našem příběhu produktem, ale prostředkem pomoci pracovitým lidem v chudém misijním prostředí.

Kupte si kávu AGAPÉ, vychutnávejte si ji každý den a staňte se tak důležitou součástí příběhů našich přátel z Kiyebe v daleké Africe.

Sledujte a sdílejte náš příběh se svými přáteli. Nabídněte kávu AGAPÉ svému okolí. Spolu s kávou totiž lidem podáváte i celý příběh, který tak může dále pokračovat.

Tím i vy pomáháte lidem v Kiyebe.

Prvotřídní pražení je základem skvělé chuti

Marek Fajčík: Pražíme kávu AGAPÉ

Brazilská káva je z mého odborného pohledu rozumným začátkem. Svým chuťovým profilem je to oblíbená káva. Nejedná se o limitovanou edici, ale o to zde nejde. My jako pražiči se z kávy snažíme dostat maximum, aby byla zajímavá a chutnala širšímu spektru lidí. Káva AGAPÉ necílí výslovně na kávové „ultra specialisty“, spíše na lidi, hledající dobrou kávu a oslovuje je hodnotový záměr projektu.

Spolupracujeme na projektu

Mé rozhodnutí ke spolupráci bylo rychlé a spontánní. Náhodou jsem zaslechl, jak si tři kluci přiťukli na zdraví kávou v naší podnikové prodejně. Zvedl jsem se ze židle a šel k nim. Začali jsme si povídat o myšlence pomoci lidem díky pěstování kávy.

Ten příběh Johna, Ugandy a lidí kolem misií mně zaujal a oslovil. Příběh kávy AGAPÉ má hluboký hodnotový základ, na kterém se dá hezky stavět. Spojení „byznysu“ s misiemi má smysl. Pěstovat, pražit a prodávat kávu a zároveň pomoct lidem v Ugandě. Otevřít jim dveře s možnostmi, o kterých ani sami nemají tušení. Dát jim know-how. To je to, co mě přimělo k rozhodnutí spolupracovat s Lubošem a jeho přáteli.

Marek Fajčík

majitel EBENICA COFFEE

Káva AGAPÉ

Kvalitní 100% arabiku z Brazílie pražíme v renomované pražírně na Slovensku pod značkou AGAPÉ. To slovo je pro nás zavazující. Je to jeden z výrazů pro lásku. Tím nejkrásnějším vztahem je Boží láska k nám. Kávou AGAPÉ chceme na tuto lásku poukázat a předávat dál její plody. Výtěžek z  prodeje kávy AGAPÉ putuje na další rozvoj kávové plantáže v Kiyebe v Ugandě.

Káva Uganda

V Kiyebe v Ugandě pěstujeme na kvalitní lávové půdě mladé kávovníky, jejichž první úrodu začneme pražit v nejdříve v roce 2023. Již nyní tato plantáž pomáhá místním lidem a jejich rodinám zlepšovat kvalitu života. Podpořte rozvoj komunity v Kiyebe nákupem kávy AGAPÉ.

Podporujeme místní komunitu

Komunitní společnost, kterou otec John založil, má za cíl vytvářet v Kiyebe pracovní příležitosti nejen pro mladé, ale i pro stárnoucí generaci a zlepšovat díky kávové plantáži příjmy a životní podmínky celé vesničky.